Boğaziçi mezunu DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin: "Koronavirüssüz havalimanları için yeni bir sertifika için çalışıyoruz"

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin (BURA) 5 Mayıs’ta düzenlediği “Pandeminin izini Sürmek Online Atölyeler”inde konuşan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Türkiye’nin Avrupa’da Koronavirüs salgını nedeniyle en çok yolcu trafiği kaybı yaşayan ülkelerden biri olduğunu söyledi. Keskin, tüm dünyaya örnek olacak Koronavirüssüz havalimanı sertifikası üzerinde çalıştıklarını da belirtirken, atölyenin diğer konuşmacısı ABD merkezli taşımacılık şirketi Forward Air Başkan Yardımcısı Rene Espinet ise “Toparlanamazsak, yolcu taşımacılığı çok büyük zarar görecek” dedi.

Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) “Pandeminin izini Sürmek Online Atölyeler” kapsamında salgının sektörler üzerindeki etkilerini, alanların önde gelen isimleriyle ele alıyor. 5 Mayıs’ta düzenlenen atölyedeyse pandeminin lojistik ve havacılık sektörüne etkileri tartışıldı. Etkinliğe Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin ile ABD merkezli taşımacılık şirketi Forward Air Başkan Yardımcısı Rene Espinet katıldı.

“EN BÜYÜK TRAFİK KAYIPLARINDAN BİRİNİ TÜRKİYE YAŞADI”

Avrupa hava sahası içinde en büyük trafik kayıplarından birini Türkiye'nin yaşadığını söyleyen DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, kıtadaki önemli havalimanlarında yolcu trafiğinin yüzde 84 ile 99,4 arasında azaldığını belirtti. Keskin kargodaysa önceki yıla benzer bir trafiğin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye'nin de içinde olduğu Avrupa’daki büyük havalimanlarında geçen yıla göre yolcu trafiğinde yüzde 84 ila yüzde 99,4 arasında kayıp var. Nisan ayında trafik neredeyse durma noktasına geldi. Kargo trafiğiyse geçen yıla göre yerini koruma trendinde. Koronavirüsten bizim gibi etkilenen Avrupa ülkelerinden daha fazla trafik kaybı yaşadık..”

“YENİ SERTİFİKA PROGRAMI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Hüseyin Keskin, tüm dünyaya örnek olacak yeni bir sertifika programı üzerinden çalıştıklarını da dile getirdi. “COVID-19 Free Airport” adı verilen bu sertifikasyon sayesinde havalimanlarındaki koronavirüs önlemlerine bir stantardizasyon getirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Keskin, “Sağlık, Turizm ve İçişleri bakanlıklarımızla bir çalışma yapıyoruz. Böylelikle 'COVID-19 Free Airport' fikrini geliştirdik. Bu bir ruhsat değil, sertifika olacak. Projemizi paylaştığımız uluslararası kuruluşlar tarafından da olumlu karşılanan bu sertifika kapsamında havalimanında salgınla ilgili önlemler sürekli denetlenecek. Havalimanlarındaki tüm paydaşları ilgilendiren, ödev veren bir sertifikasyondan bahsediyoruz. Bu sayede havalimanlarında sosyal mesafeli kuyruk, oturma ve bekleme düzeni olacak. Bagajlarda ise bir kontuar atlanarak hizmet verilecek. Ekstra sağlık kontrolü konusunda da çalışıyoruz. Yurtdışından gelenler için bir sağlık pasaportu da oluşturulabilir. Check-in işlemleri mümkün olduğu kadar online olarak yapılacak. Basılı bilet son tercih olacak. Havalimanları kapatıldığı gibi yavaş yavaş açılabilir. Birden tam kapasite çalışması salgın açısından uygun değil. Yolcu taşımacılığına ilk olarak salgında zirve noktayı geride bırakmış ülkelerle başlanabilir” diye konuştu.

“TOPARLANAMAZSAK YOLCU TAŞIMACILIĞI BÜYÜK ZARAR GÖRECEK”

ABD merkezli taşımacılık şirketi Forward Air Başkan Yardımcısı Rene Espinet ise salgından şu anda en fazla etkilenen ülke olduklarını hatırlattı. 4 Mayıs itibariyle 68 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve her gün yeni 30 bin vakanın daha ortaya çıktığını belirten Espinet, ülkede havalimanlarında yolcu trafiğinin durduğunu söyledi. Lojistik açısından önemli havalimanlarının çalıştığını ancak çalışanların bir kısmının işe gelemediğini bilgisini paylaşan başkan yardımcısı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Salgın ABD ekonomisini kötü etkiliyor. Bunun yanı sıra şu an salgından en çok etkilenen ülkeyiz. 4 Mayıs itibariyle ABD’de 68 bin kişi hayatını kaybetti. Her gün 30 bin yeni vaka ortaya çıkarken, 1500 kişi yaşamını yitiriyor. ABD uluslararası yolcu gelişini sınırlama getirdi. Kargo trafiği sürerken, birçok havalimanında problemler var. Örneğin New York John F. Kennedy Havalimanındaki personelin yüzde 48’i işlerine gelemiyor. THY, United, Delta gibi birçok şirket yolcu değil ama kargo getirmeyi sürdürüyor. Yolcu trafiğinde 2001 ve 2008’de de yüzde 8’e varan düşüşler yaşandı. Ama bunların hızlı bir şekilde toparlandığını gördük. Şimdi ortaya çıkan düşüşü düşündüğümüzde, toparlanmayı sağlayamazsak özellikle yolcu taşımacılığı çok büyük bir zarar görecek.”