Boğaziçi Üniversitesi projesi Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nde finalde

Proje ve uygulama çalışmaları Yüksek Mimar Restorasyon Uzmanı Saadet Sayın tarafından gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi projesi Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nde (AKAA) finale kalarak büyük ödül için yarışmaya hak kazandı. Bu kapsamda projenin fotoğrafik temsili 2-30 Haziran arasında Londra’da sergilenecek.

Üç yılda bir düzenlenen Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nde (AKAA) 2022 yılı finalistleri duyuruldu. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Endonezya'dan Cape Verde'ye, 16 ülkeden 20 proje finale kalmaya hak kazandı. Mimari alanında en önemlilerden biri olarak gösterilen Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin kazananları, 1 milyon ABD doları değerindeki ödülü paylaşacak.

463 PROJE ARASINDAN SEÇİLDİ

Finale kalan 20 proje bağımsız bir master jüri tarafından 463 proje arasından seçildi. Proje ve uygulama çalışmaları Yüksek Mimar Restorasyon Uzmanı Saadet Sayın tarafından yapılan Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi projesi de finalistler arasına adını yazdırdı. 20 eserin fotoğrafik temsilleri, Londra Mimarlık Festivali'ne denk gelen King's Cross Outdoor Art Project'in bir parçası olarak 2-30 Haziran arasında Londra’da düzenlenecek sergide görücüye çıkacak.

Merkez 2019’da Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Kültürel Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri kapsamında ‘’Koruma Dalı’’nda da ödüle layık görülmüştü.

Ağa Han Mimarlık Ödülü, 1977'de Majesteleri Ağa Han tarafından, önemli oranda Müslüman nüfusuna sahip toplulukların ihtiyaç ve isteklerini başarıyla karşılayan yapı konseptlerini belirlemek ve teşvik etmek için kuruldu. 45 yıl önce lansmanından bu yana 122 proje ödül aldı ve 10 bine yakın inşaat projesi belgelendi. AKAA'nın seçim süreci, insanların fiziksel, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, kültürel özlemlerini teşvik eden ve bunlara yanıt veren mimarlığı vurguluyor.

Merkez ile ilgili haber için tıklayınız.