Boğaziçi Üniversitesi Teknofest Samsun’da

Boğaziçi Üniversitesi’nin paydaşları arasında olduğu ve bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun’da düzenlenecek olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne Yaşam Bilimleri temasıyla katılacak. İlki 2018 yılında gerçekleştirilen ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesine yönelik düzenlenen Teknofest’in akademik paydaşlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl da yenilikçi projeleriyle festivalde katılımcılarla buluşacak.

Boğaziçi Üniversitesi’nde birbirinden farklı bölüm ve programların çatısı altında yürütülen ve 12 yıldır da Yaşam Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi çerçevesinde 50’den fazla akademisyenin sürdürdüğü araştırma ve laboratuvar imkanlarının bir bölümü Teknofest Karadeniz’de Boğaziçi Üniversitesi stantında sergilenecek.

Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri UYGAR Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren 5 adet Temiz Oda’da test edilerek, üretilen ürünlerin tanıtılacağı festivalde, ulusal ve uluslararası sertifikalarla standartları belirlenen temiz odaların işlevleri paylaşılacak. Temiz Odalar, sağlık alanında artan oranda kullanılan insan vücuduna giren ve/veya yerleştirilen mikro sistem bazlı tıbbi cihazların, klinik kalitede prototiplerin üretilmesi konusunda çalışmaların yapılabilmesini sağlamakta. Boğaziçi Üniversitesi standında damar içinde kullanılan akıllı metaller, kateterler, örgü stentler, lazer kesim ile yapılan stentler, mikroelektro-mekanik sistemler gibi burada çalışılan ürünleri incelemek ve bilgi almak mümkün olacak.

Teknofest Karadeniz Boğaziçi Üniversitesi stantlarından bir diğeri de yine yaşam bilimleri alanında faaliyet yürüten Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü standı olacak. Çilek ve kivi hücrelerinin DNA’sını ayırma, mutasyona uğramış meyve sineklerinin mutasyona uğramadan önceki ve sonraki halini ve kan hücrelerini mikroskopta inceleme fırsatı sunan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü standında katılımcılar interaktif olarak laboratuvar çalışmalara katılacak ve DNA tespiti yapabilecek.

Bu çalışmaların yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Teknofest standında, üniversitede yürütülen “giyilebilir antenlerle beden içi takibi”, “mikro yosun araştırmaları”, biyouyumlu nöroprotez teknolojisi”, “manyetik rezonans görüntüleme tekniği”, “nano ilaç araştırmaları”, protein biyokimyası” gibi yaşam bilimleri projeleri hakkında bilgi verilecek.