Boğaziçi Üniversitesi’nden 21 bilim insanı en etkili bilim insanları listesinde

Stanford Üniversitesi ile Hollanda merkezli bilimsel yayın şirketi Elsevier iş birliğiyle hazırlanan en etkili bilim insanları listesi güncellendi. İki kategoride listelenen veri tabanında Boğaziçi Üniversitesi “Kariyer Boyu Etki” kategorisinde 21, “Yıllık Etki” kategorisinde ise 19 bilim insanıyla temsil edildi.

Hollanda merkezli bilimsel yayın şirketi Elsevier ile dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarından Stanford Üniversitesi'nin, bilim insanlarının atıf sayısı ve h-indeks ile hm-indeks gibi değerlerini dikkate alarak oluşturduğu “c-skor”a göre yüzde 2’lik dilimdeki dünyanın en etkili bilim insanları belirlendi.

“Yıllık Etki” listesi için dünyadan çeşitli alanlarda 210 bin bilim insanının çalışmaları ve yayınları mercek altına alındı. Türkiye’den toplam 1.395 bilim insanının temsil edildiği veri tabanında Boğaziçi Üniversitesi’nden 19 bilim insanı yer aldı. 204 bin akademisyenin son beş yılı kapsayan yayınlarının değerlendirildiği “Kariyer Boyu Etki” listesindeyse Boğaziçi Üniversitesi’nden 21 bilim insanı temsil edildi.

Veri tabanına ulaşmak için tıklayınız.