Boğaziçili Airbenders’tan uluslararası saygın yarışmada derece

Boğaziçi Üniversitesi Airbenders takımı ABD’de bu yıl 20’ncisi düzenlenen İnsansız Hava Sistemleri Öğrenci Yarışması’nda (SUAS) Türkiye’de birinci, dünyada ise yedinci sırada yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Airbenders ekibi dünyada alanında en saygınları arasında gösterilen ve Uluslararası İnsansız Hava Sistemleri Birliği’nin (AUVSI) 2002’den beri organize ettiği İnsansız Hava Sistemleri Öğrenci Yarışması’nda (SUAS) Türkiye’den en iyi performansı gösterdi.

Cornell Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gibi dünyanın önde gelen 71 yükseköğretim kurumundan ekiplerin geliştirdikleri otonom insansız hava araçlarıyla mücadele ettiği yarışmanın genel sıralamasında ise yedinci oldu.

“HAZIRLIK İÇİN KISA ZAMANA RAĞMEN DERECEMİZDEN MEMNUNUZ”

Boğaziçi Üniversitesi’nin TEKNOFEST ekipleri arasında da yer alan Airbenders’ın kaptanı Fizik ve Makine Mühendisliği lisans öğrencisi Tuba Hırlı, hazırlanmaları için kısa bir zamanları olsa da gösterdikleri performanstan mutlu olduklarını söylüyor:

“Yarışmaya hazırlanmak için kısa bir zamanımız vardı. Ayrıca diğer ekipler bizden daha tecrübeli ve hazırlıklıydı. Buna rağmen elimizden gelenin en iyisini yaparak iyi bir derece elde etmeye başardık. Bundan dolayı da çok mutluyuz. ABD’deki bu yarışma TEKNOFEST’e göre daha zorlayıcı. Sadece bir uçuş hakkınız var ve kısa bir süre içinde görevleri tamamlamak zorundasınız. Öncellikle otonom dronelardan bir bölgeyi haritalandırması bekleniyor. Ardından aracınızın hayali engeller arasında otonom şekilde uçması ve son olarak da yerdeki harfleri tanımlayarak renklerini tespit etmesi isteniyor. 10 kişiden oluşan Airbenders ekibi olarak bu görevleri başarıyla tamamladık. Şimdi TEKNOFEST için hazırlıklarımıza devam ederek, burada gerçekleşecek yarışmalarda da en iyi performansları göstermek istiyoruz.”