Boğaziçili genç akademisyenlere BAGEP Ödülü

Bilim Akademisi tarafından başlatılan ve kamu fonları yerine toplumdan gelen maddi destekle yürütülen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP)’nın 2019 sahipleri belli oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nden Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emine Fişek, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Anıl Doğan ve Kimya Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Sezen Soyer Uzun’un ödüle değer bulunduğu BAGEP Ödülleri töreni 26 Nisan Cuma günü Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleşecek.

Bilim Akademisi tarafından 2013 yılından beri 40 yaşını doldurmamış genç akademisyenleri yeni araştırmalarında desteklemek amacıyla düzenlenen Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP), 2019 yılı kazananlarını duyurdu. 310 başvuru arasından 43 akademisyenin ödüllendirildiği ve 2 yıl süreyle yılda 15.000 TL desteği kapsayan ödül programının bu seneki kazananları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapmakta olan üç genç akademisyen de bulunuyor.

Ödül kazanan isimler arasında bulunan Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Emine Fişek, 2003 yılında Swarthmore College’de lisans derecesini aldıktan sonra 2010 yılında University of California-Berkeley’de performans sanatları alanında doktora derecesindeki çalışmalarını tamamladı. 2010-2012 yılları arasında Johns Hopkins University’de doktora sonrası araştırmacı olarak bulunan Fişek, 2012 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatlar Bölümü’nde akademisyenlik yapıyor ve tiyatro ve performans sanatları, Fransız ve Fransızca çalışmaları, ritüel ve bedensel pratiklerin antropolojisi üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Ödül programından yararlanmaya hak kazanan diğer isim ise Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Anıl Doğan oldu. 2005 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden lisans derecesini alan Doğan, University of Cologne’da mitokondrial genetik alanında doktorasını tamamladı. 2018 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermekte olan Doğan, mitokondrinin hücredeki stres sinyalizasyonuna katkısı üzerine odaklandığı çalışmalarıyla geçtiğimiz yıl Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu’ndan yerleşim desteği ödülünü almaya da hak kazanmıştı.

BAGEP ödüllerini kazanan isimlerden biri olan Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Sezen Soyer Uzun, 2012 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermeye devam ediyor. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 2003 yılında mezun olan Uzun, 2009 yılında University of California’da doktora çalışmalarını tamamladı. Doç. Dr. Uzun’un çalışma alanları arasında yapısal modelleme, karmaşık materyallerde yapı-nitelik ilişkisi ve amorf gereçlerin sentezi ve karakterizasyonu gibi alanlar bulunuyor.