Boğaziçili genç bilim insanına matematiğe katkıları için ödül

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alp Bassa, ODTÜ Parlar Vakfı tarafından Akademik Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Genç bilim insanına ödül, matematiğe yaptığı fark yaratan katkılar nedeniyle verildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Parlar Vakfı 1980’de hayatını kaybeden Prof. Dr. Mustafa Parlar’ın bilimsel üretime ve üretilen bilgiyi yaygınlaştırmaya verdiği önemi vurgulamak için her yıl Onur, Bilim, Hizmet ile Teşvik ödülleri veriyor. 2021 yılı için dağıtılan ödüllerde Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alp Bassa Akademik Teşvik Ödülü’ne layık görüldü.

“ÇALIŞMALARIN TAKDİR EDİLMESİ ÖNEMLİ BİR MOTİVASYON”

Türkiye’nin matematik alanından öne çıkan genç bilim insanları arasında yer alan Doç. Dr. Bassa, büyük bir tutkuyla matematik alanında yaptığı çalışmaların görünürlük kazanmasından dolayı mutlu olduğunu söylüyor:

“Yurtdışında çeşitli Avrupa ülkelerindeki lisans ve lisansüstü eğitimlerimin ardından önce Sabancı ardından 2014’te Boğaziçi Üniversitesi’ne geldim. Yaptığımız çalışmaların Türkiye’de takdir edildiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Çalışmalarımızın dışardan görünürlük kazanması devam etmek için önemli bir motivasyon kaynağı aynı zamanda. Daha önce Bilim Akademisi’nin Genç Bilim İnsanları Ödülü (BAGEP) ile Matematik Vakfı’nın İkeda Araştırma Ödülü’ne layık görülmüştüm. Bir bilim insanı olarak çalışmalarımızı ödüller için yapmıyoruz. Matematiğe büyük tutku duyuyorum. Bu alanda çalışmak ve öğretebilmek çok büyük bir keyif.”

Doç. Dr. Alp Bassa lisans derecesini 2004'te ODTÜ Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden, doktora derecesini ise Almanya Duisburg-Essen Üniversitesi’nden 2007'de aldı. Bassa, çalışmalarını cebirsel sayılar teorisi, cebirsel geometri ile sonlu cisimler teorisi alanlarında sürdürüyor.