Boğaziçili pazarlama liderlerinin yükselişi sürüyor

Business School Istanbul’un (BMI) DataExpert ve Fortune Türkiye ile birlikte 2016 yılından bu yana gerçekleştirdiği Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi üzerinde yapılan “En Etkin 50 CMO- Chief Marketing Officer(Üst Düzey Pazarlama Yöneticisi)” araştırmasında listelere giren pazarlama liderlerinin hızlı yükselişi sürüyor. Terfi alan yöneticiler arasında Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının başarısı dikkat çekiyor.
Görsel kaynak: http://cmosummit.com.tr

DataExpert ve Fortune Türkiye verilerine göre, 2018 ve 2020 araştırma listelerindeki pazarlama liderlerinden yüzde 21’i terfi ederken, yüzde 10’u CEO veya yönetim kurulu başkanı pozisyonuna geldi, yüzde 11’i ise mevcut pozisyonlarını geliştirdi.

CEO ya da yönetim kurulu başkanlığına terfi eden Boğaziçi Üniversitesi mezunları arasında Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin (Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu- BÜ’89)  ile Nestlé Global Dijital ve Sosyal Medya Hizmetleri Lideri Pınar Öney Bilsel (Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu- BÜ’96) de yer aldı.

Başarılı yöneticiler İşletme mezunları arasından çıktı

Araştırmaya göre, Türkiye’nin en etkin 50 CMO’sundan yüzde 33’ü Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Listelerdeki yöneticilerin mezun oldukları bölümler arasında işletme yüzde 26 ile başı çekiyor. İşletmeyi ekonomi (yüzde 17), endüstri mühendisliği (yüzde 12),  siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler (yüzde 9) ve elektrik / elektronik mühendisliği (yüzde 7) takip ediyor. Listelerde Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının başarısı dikkat çekiyor.

“En Etkin 50 CMO’’ 2021 araştırma sonuçlarının ise Fortune Türkiye dergisinin Mart 2021 sayısında açıklanması bekleniyor.