Boğaziçi’nden Tekfen Holding işbirliğiyle yeni kuluçka merkezi

Tekfen Holding işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü'ndeki yeni Bilim ve Teknoloji Binası’nda, FNN (Feyyaz, Nihat ve Necati) Tekfen Kuluçka Merkezi kuruldu. Tekfen’in üç kurucusunun isimlerinin baş harfinden oluşan merkezde, genç girişimciler için yenilikçi projelerini hayata geçirebileceği destekleyici bir ortam sunulacak.
Kenan Özcan

Bilim ve Teknoloji Binası Dış Görünüm

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü’nde yer alan yeni Bilim ve Teknoloji Binası’nda, Tekfen Holding ve Tekfen Vakfı’nın işbirliğiyle FNN (Feyyaz, Nihat ve Necati) Tekfen Kuluçka Merkezi kapılarını genç girişimcilere açmaya hazırlanıyor. Ar-Ge odaklı bu yeni merkezle ayrıca Tekfen ile Boğaziçi Üniversitesi’nin yaklaşık 30 yıl uzanan iş birliklerinin daha da güçlendirilmesi hedefleniyor. Merkez, bina içinde iki ayrı katta 800 metrekarelik alana yayılıyor.

“TÜM KURUMLAR İÇİN BÜYÜK BİR ÖRNEK”

FNN (Feyyaz, Nihat ve Necati) Tekfen Kuluçka Merkezi için 29 Eylül’de yapılan çevrimiçi basın toplantısında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, iki kurum arasında son yıllarda gittikçe güçlenen işbirliğine dikkat çekti. Bunun Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliği konusunda en iyi örneklerden biri olduğunu vurgulayan Prof. Özkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Boğaziçi Üniversitesi ile Tekfen Holding arasındaki iş birliği son yıllarda gittikçe güçlendi. İki TEKFEN Holding ve TEKFEN Vakfı’nın Boğaziçi Üniversitesi’nin kültür, spor, araştırma, burs ve sosyal sorumluluk projelerine destekleri Üniversitemizin yaygın etkisine ivme kazandırdı. Necati Akçağlılar ile birlikte mezunumuz Ali Nihat Gökyiğit ve mezunumuz merhum Feyyaz Berker’in kurucuları oldukları TEKFEN Holding ve Vakfı aracılığı ile 1995-2020 yılları arasında Üniversitemize verdikleri destekler akademik faaliyetlerimizin, öğrenci ve öğretim üyelerimizin araştırma ve eğitim süreçlerinin sürdürülebilir olmasına önemli katkılar sağladı. TEKFEN’in bilim, sanat ve kültür alanında Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerine sunduğu değerli desteklere teşekkür mahiyetinde ve Üniversitemize verilen bu değerin nesiller boyunca bilinmesi amacıyla  TEKFEN’nin ve kurucularının kampüslerimizde adlarını yaşatabilmek adına, Kandilli Kampüsümüzde yeni inşa edilen Bilim Teknoloji binamızda yer alan Kuluçka Merkezine “Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi adının verilmesini yetkili kurullarımıza önerdim ve bu öneri üniversitemizin en yetkili organlarında da kabul görerek resmileşti.  Bu iş birliğinin sonucunda verilen maddi destek yasınamayacak kadar büyük ve önemli ancak daha da önemlisi bu ilişkinin tüm kurumlar için örnek oluşturacağını, mezun-sanayi-STK-üniversite işbirliğinin gelişerek bu vesile ile yayılacağını bekliyoruz, diliyoruz.”

“BOĞAZİÇİ İLE İŞBİRLİĞİNDEN ONUR DUYUYORUZ”

Tekfen Vakfı Başkanı Dr. M. Ercan Kumcu da ABD ve Avrupa'da üniversitelerinin önde gelen kurumlar tarafından desteklendiğini ve bu kültürün Türkiye’de henüz yeterince yerleşmediğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi ile çeyrek asra uzanan iş birliğinin kendilerini ilk günkü kadar heyecanlandırdığını dile getiren Dr. Kumcu, “Boğaziçi ile çeyrek asırlık bu iş birliği çok yakında kayda geçiyor. Boğaziçİ Üniversitesi Kandilli Kampüsü Bilim ve Teknoloji Binası’nda kısa sürede faaliyete geçecek kuluçka merkezi, üniversitenin yönetim kurulunun takdir ve onayıyla FNN Tekfen Kuluçka Merkezi adını alıyor. Bu kıymetli takdirden dolayı onur ve mutluluk duyuyoruz. 65 yıl geriye gidersek çiçeği burnunda üç inşaat mühendisi daha sonraları Tekfen’e dönüşecek FNN Mühendislik ve Müşavirlik Firmasını kuruyorlar. Yani bir 'start-up' olarak başlıyorlar. Bugün Tekfen 10 farklı saat diliminde hizmet veren ve halka açılarak şeffaflığını daha da pekiştiren 20 bin kişilik global ölçekte bir şirket. Feyyaz, Nihat ve Necati hep inandı, çok çalıştı ve kendi yollarını kendileri çizdiler. Tıpkı şimdi bu kuluçka merkezinde birbirinden yetenekli gençlerin yapacağı gibi” diye konuştu. 

İKİ AYRI KATTA 800 METREKARE ALAN

10 bin metrekare alanda 4 blok üzerine kurulan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim Teknoloji Binası 3 bin 600 metrekare laboratuvar alanı ile Boğaziçi Üniversitesi’nin öncü araştırma projelerine ev sahipliği yapacak.

Yaşambilimlerinden enerji çalışmalarına, robotik araştırmalardan CERN bağlantılı fizik çalışmalarına kadar çok sayıda araştırmacıya altyapı imkanı sunacak. Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi de bu bina içinde iki ayrı katta 800 metrekarelik alana yayılıyor. 

İçinde girişimciler için her türlü çalışma altyapısının sunulduğu merkezde sanayi ile üniversite arasında dinamik bir ilişki kurulması hedefleniyor.

*/
  • Bilim ve Teknoloji Binası Dış Görünüm