David Gill Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu'nda konuştu

Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu, ''Demokrasinin Yeniden İnşası ve Adalet: Almanya Örneği” başlıklı konuşmaya ev sahipliği yaptı.

Boğaziçi Avrupa Siyaset Okulu, 26 Mart Pazar günü Almanya Cumhurbaşkanı Müsteşarı ve Almanya Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı olarak görev yapmış olan David Gill’i Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikte ağırladı.

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un sağ kolu olarak 2012 yılından Mart 2017 tarihine kadar görev yapan Gill, “Demokrasinin Yeniden İnşası ve Adalet: Almanya Örneği” başlıklı bir konuşma yaptı. 

Almanya’nın siyasi olarak birleşmesi ile beraber, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin Devlet Güvenlik Teşkilatı’nın (STASI) arşivlerini denetlemekle görevli özel dairenin sözcülüğünü yapan ve Almanya’da Joachim Gauck'un ekibi içerisinde demokrasinin yeniden inşası adına çalışmalar yürüten David Gill bu çalışmaları ile 1991 yılında “Theodor Heuss” ödülüne layık görülmüştü. Gill, konuşmasında Stasi arşivlerinin denetlenmesi kapsamında 1990’larda parlamento ve kamu kurumlarında yürüttükleri çalışmaları anlattı.