Galip Tekin’in çizgileri ilham vermeye devam ediyor

Temmuz 2017’de kaybettiğimiz ünlü çizgi roman yazarı ve Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde “Art of Animation” dersi hocası Galip Tekin’in anısına, Boğaziçi Üniversitesi’nde bir heykel sergisi düzenleniyor. Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Heykel Atölyesi Nilgün Çakmak öğrencileri ile Aydın Sofu ve Saint-Michel Fransız Lisesi Seramik Kulübü Duygu Bağlan öğrencilerinin hazırladığı ve Galip Tekin’in unutulmaz çizgilerinin heykele dönüştürüldüğü 31 çalışmadan oluşan ‘’Galip Tekin Anısına Çizgiden Heykele’’ başlıklı sergi, 15-19 Ekim tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Fuaye alanında görülebilecek.

Fantastik ve bilim kurgu türündeki çizgi romanlarıyla tanınan Galip Tekin, çizerliğe 1978 yılında Oğuz Aral döneminin Gırgır dergisinde karikatürle başlamıştı. Daha sonra Hıbır, Fırt, Leman, Limon, L-Manyak, Penguen ve Uykusuz gibi dergilerde çizgi romana devam eden Galip Tekin, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermeye başlayarak çizgi roman eğitiminin önünü açan isim oldu.

2000 yılından itibaren Bilgi Üniversitesi’nde de ders vermeye başlayan Tekin, Tuhaf Öyküler serisinde en iyi eserlerini toplarken, televizyon dizisi Acayip Hikayeler’in dört bölümünün de senaryosunu yazdı. Galip Tekin çizgi romanlarında yaşamın dile getirilmesi zor konularını çizgileriyle işlemiş ve bunu yaparken kendi özel yaşamından da ipuçları vermişti. Korku, gerilim ve bilim kurgu ögeleriyle donattığı fantastik dünyanın kapılarını okurlarına açan ender çizerlerden biri olan Tekin’in çizgileri bu kez anısına düzenlenen sergide yer alan heykellerde gerçeğe dönüşüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde verdiği derslerle çizgi romana meraklı çok sayıda öğrenciyi yetiştiren Galip Tekin’in çizgileri ilk defa Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Heykel Atölyesi Nilgün Çakmak’ın öğrencileri tarafından heykele dönüştürülmüş ve heykeller atölyenin yılsonu sergisinde sergilenmişti. Bu çalışmalar daha sonra Aydın Sofu ve Saint-Michel Fransız Lisesi Seramik Kulübü Duygu Bağlan öğrencilerinin de katılımıyla 6-8 Haziran 2018’de Jeanne d’Arc Salonu’nda Galip Tekin’in sevenleriyle buluşmuştu. 31 çalışmadan oluşan sergi bu defa efsane çizerin 23 yıl boyunca çizgi roman dersi verdiği okulunda, Boğaziçi Üniversitesi’nde sergilenecek.

15-19 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’ün kapıları, Galip Tekin’i bir kez daha anmak ve çizgileriyle gençlere ilham verdiği çalışmaları görmek isteyen herkese açık olacak.

Sergide çalışmaları yer alan isimler ise şöyle:

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri:

Yeşim Nur Akar, Ebrar Bahçıvan,Alper Günay, Gamze Sevin, Zeynep Nur Önal,Selen Yade Doğan, Emir Taşçı, Dilara Özmeral, Beyza Nur Arıcan, Aslı İdil Kaynar, Emir Uysal, Ceren Özçelik, Ecenaz Bal, Ertuğrul Evis, Ayça Tekin, İrem Üresin, Ali Atakay, Gamze Bayraktar, Merve Dumanlı, Banu Reyyan Cangaya, Burcu Yalçın, Merve Gümüş, M.Zeynep Özgezgin, İrem Oral, Merve Şen, Hüseyin Albay, Ata Türkoğlu, Feyza Arzu, Umut Batman, Alper Güngör, Seda Yavuz.

Saint Michel Lisesi öğrencileri:

Zeynep Nailoğlu, Asya Karaali, Doğubey Balanoğlu,Mehmet Altuğ Altınışık, Çağla Su Sıktaş,Musa Berk Keskin, Sinem Ezgi Uğur, Atabora Gökdeniz.