Mezunlarımızdan Haberler

Mezunlarımızın Kariyer İzleri...

Hasan Murat Mercan (BÜ ’81-84)

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevine, Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan getirildi. Mercan, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü 1981’de bitirdi. Yüksek lisansını aynı bölümde 1984 yılında, doktorasını ABD Florida Üniversitesi Karar ve Enformatik Bilimler Bölümü'nde tamamladı. Cleveland State Üniversitesi'nde doçent oldu ve Cleveland State Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi.  Mercan, 22. Dönem Eskişehir Milletvekili. 22. Dönem Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği Güvenlik ve Savunma Asamblesi (BAB) Türk Delegasyonu Başkanı olarak görev yaptı. 23. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı oldu.

Burak Akçapar (BÜ ‘87)

Burak Akçapar Madrid Büyükelçiliği görevine atandı. Akçapar, Boğaziçi Üniversitesi  Kamu Yönetimi’nden 1987 yılında mezun oldu. Hamburg Üniversitesi'nde uluslararası hukuk alanında doktora yaptı. 1987 yılında Dışişleri Bakanlığı'na giren Akçapar, Katar, Almanya, ABD’de Türkiye’yi temsil etmiş ve NATO’da uluslararası memur olarak görev üstlenmiştir. 2000-2011 yıllarında Elçi unvanıyla Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdür Yardımcısı, 2011-2016 yıllarında ise Türkiye Cumhuriyeti’nin Hindistan, Nepal ve Maldivler nezdindeki Büyükelçisi olmuştur. Yayınlanmış üç kitabı ve çeşitli akademik makaleleri mevcuttur. Son kitabı Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından 2014 yılında basılmış olup, Balkan Savaşları sırasında İstanbul’a gelen Hint tıp heyeti etrafında zamanın düşünsel hareketlerini konu almıştır. Büyükelçi Akçapar, görevlerinde başarılarından dolayı 2002 yılında NATO Mükemmellik (Liyakat) Nişanı’yla, 2016 9yılında da Hindistan Rai Üniversitesi tarafından Fahri Doktora’yla ödüllendirildi.

Sadık Babür Girgin (BÜ’92)

Sadık Babür Girgin Saraybosna Büyükelçisi olarak atandı. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1992 mezun olan Girgin, Dışişleri Bakanlığı'na 1992 yılında girmiş, çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2011-2013 yılları arasında ise Güney Asya Genel Müdür Yardımcısı olmuş, 28 Eylül 2013 - 29 Aralık 2017 tarihleri arasında Pakistan Büyükelçisi olarak görev yürütmüştür. Girgin, 2018 yılından bu yana Dışişleri Bakanlığı Orta Avrupa ve Balkanlar Genel Müdürü olarak görev yapmaktaydı.

Ayşegül Kandaş (BÜ’89)

Güney Afrika Pretorya Büyükelçiliği görevine Ayşegül Kandaş getirildi. Robert Kolej mezunu olan Kandaş, 1989’da Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını University of Washington’da tamamlayan Kandaş aynı zamanda EuropaCollege’da Batı Avrupa üzerine çalışmalar yürüttü. Kandaş, 1993 yılından bu yana T.C Dışileri Bakanlığı’nda görev yapıyor.

Aslı Ekren (BÜ’07)

MSD Türkiye'nin yeni Hastane ve İmmünoloji İş Birimi Direktörü Aslı Ekren oldu. Ekren, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme ve Ekonomi bölümlerinde çift anadal yaparak 2007’de tamamladı. Profesyonel kariyerine 2007 yılında Roche'ta Pazarlama Yönetici Adayı olarak başlayan Ekren, 2009 yılına kadar bu görevini Türkiye ve İsviçre'de sürdürdü. Ekren, 2009-2016 yılları arasında Roche Türkiye'de Ürün Müdürü olarak Hematoloji İş Birimi'nde, Kıdemli Ürün Müdürü olarak Onkoloji İş Birimi'nde görev aldı.

2016 yılında Takeda İlaç'a Gastroenteroloji İş Birim Müdürü olarak geçen ve bu birimin kurulması ve yönetilmesi görevini üstlenen Aslı Ekren, 2017 yılında Gastroenteroloji İş Birimi Lideri olarak Takeda Türkiye Yönetim Ekibi'ne katıldı. Satış ve pazarlama sorumluluğunun yanı sıra Takeda-Shire birleşmesinin Türkiye operasyonunu da yönetti. 2017 yılında INSEAD - Liderlik Programı'na katıldı. Son olarak Janssen Türkiye'de Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon İş Birim Lideri ve Liderlik Ekibi üyesi olarak görev yapan Ekren, yeni dönemde MSD Türkiye Liderlik Takımı'nın bir üyesi olarak Hastane ve İmmünoloji İş Birimi'ne liderlik edecek.

Olcay Yıldız (BÜ’01) 

e-dönüşüm pazarında 2008 yılından bu yana hizmet veren TÜRKKEP’te Genel Müdür pozisyonuna sektörde uzun yıllardır görev yapan Olcay Yıldız getirildi. Olcay Yıldız, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2001 yılı mezunu. Hewlett-Packard, Oracle ve Teradata gibi bilişim, yazılım ve büyük veri analitiği alanında hizmet veren uluslararası şirketlerde çeşitli yönetici kademelerinde görev alan Olcay Yıldız, geçtiğimiz Kasım ayında TÜRKKEP Genel Müdürü olarak göreve başladı.

Rüya Koşkun (BÜ’09)

MSD Türkiye Kurumsal İletişim ve Koordinasyon Müdürü görevini yürüten Rüya Koşkun, MSD Türkiye Diyabet ve Aşı İş Birimi Direktörlüğü görevine getirildi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nden Sosyoloji yüksek lisans diplomasını alan Rüya Koşkun, kariyerine 2009’da Yönetim Danışmanlığı alanında Araştırma Analisti olarak başladı. Yüksek lisansını tamamladıktan sonra, 2011-2012 yılları arasında Nielsen İngiltere’de İş Analisti olarak çalışan Koşkun, 2012 yılında Türkiye’ye dönerek Pfizer’da İnsan Kaynakları, Strateji ve İş Geliştirme ve Pazarlama alanlarında çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 2015’te MSD Türkiye’ye İmmünoloji Ürün Müdürü olarak katılan Rüya Koşkun, Mayıs 2018’den beri Koordinasyon Müdürlüğü görevini yürütmekteydi. Ekim 2019 itibariyle Kurumsal İletişim Liderliği rolünü de üstlenen Rüya Koşkun, stratejik iletişim ve sosyal medya yönetimi süreçlerini yönetiyordu.

Murat Kulaksızoğlu (BÜ’88)

NCR Türkiye Genel Müdürü Murat Kulaksızoğlu oldu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1988’de mezun olan Kulaksızoğlu, üniversite eğitimini takiben girdiği NCR Türkiye bünyesinde yıllar içinde hem yerel hem de bölgesel pozisyonlarda görev alan Kulaksızoğlu, daha önce finansal çözümler alanında Satış ve Pazarlama Müdürü olarak çalışmıştı. NCR Türkiye’deki kariyerine self servis çözümleri alanında başlayan Kulaksızoğlu, yıllar içinde bu alanda farklı görevler almakla kalmayıp, bir dönem NCR Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Program Yöneticisi olarak da hizmet verdi.

Serdar Çelik (BÜ ‘04)

Serdar Çelik Siemens Healthineers’ in Almanya’ daki Genel Merkezi’ nde Global Satış Operasyonları Direktörü oldu. Siemens’ te ülke iş birimi müdürlüğü, global ürün yönetimi ve bölgesel iş geliştirme liderliği gibi çeşitli görevlerde bulunmuş olan Serdar Çelik; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong (ÖYB), Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dagörev yaptı.  Kariyerini çok uluslu şirketler bünyesinde yöneticilik yaparak şekillendirmiş olan Çelik, en son olarak DuPont’ un Yönetim Danışmanlığı İş Birimi’ nin Türkiye Ülke Liderliği görevini yürütmekteydi. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektronik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve sonrasında Marmara Üniversitesi’nde Mühendislik Yönetimi alanında yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapmış olan Çelik ayrıca, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den İşletme Yüksek Lisansı derecesine sahip.