Mezunlarımızdan haberler

Mezunlarımızdan kariyer izleri...

Gülin Reyhanoğlu (BÜ’04)

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Gülin Reyhanoğlu, Peugeot Türkiye Genel Müdürü pozisyonuna getirildi. Reyhanoğlu hem Stellantis Türkiye çatısı altındaki markalar arasında hem de Türkiye otomotiv sektöründeki markalar içerisinde görev alan ikinci kadın genel müdür de olacak. Gülin Reyhanoğlu, otomotiv sektörüne 2006 yılında Otokoç Otomotiv’de Filo Satış Temsilcisi olarak adım attı. Birçok farklı otomotiv firmasında önemli görevler üstlenen Reyhanoğlu, 2020 yılından bu yana kariyerine Peugeot Türkiye Satış Direktörü olarak devam etti. 1 Ağustos itibarıyla da yeni görevine başladı.

Bilal Bedir (BÜ’07)

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Bilal Bedir, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yeni Genel Sekreteri oldu. Mezun olduktan sonra iş hayatına Reckitt Benckiser’de Satış Temsilcisi olarak başladı. Ardından TRT’de Direktör Yardımcısı, TRTWorld İngiltere Büro Şefi ve Reklam Daire Başkanı gibi çeşitli görevlerde bulunan Bedir, son olarak da İhracatı Geliştirme AŞ (İGE AŞ) Destek Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini yürütüyordu.

Nurdan Kocabaş (BÜ’13)

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans mezunu Nurdan Kocabaş, EVAM Product VP pozisyonuna atandı. Nurdan Kocabaş, bu yeni atamayla birlikte EVAM’da ürün yönetimi ve tasarımından sorumlu ekiplere liderlik edecek. 15 yıllık kariyeri boyunca ürün yazılımı geliştirme, teknik ürün yöneticiliği, veriye dayalı pazarlama stratejisi çözümleri gibi alanlarda görev yapan Kocabaş, en son Turkcell Yapay Zekâ Direktörlüğü’nde Büyüme Yönetimi Çözümleri Grup Müdürü olarak görev yapıyordu.

Tufan Erginbilgiç (BÜ’86)

Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA Programı mezunu Tufan Erginbilgiç, İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce’a CEO olarak atandı. BP Avrupa Perakende Operasyonları Başkanlığı, Madeni Yağlar Bölümü Dünya Başkanlığı dahil olmak üzere BP’nin farklı iş kollarında yöneticilik pozisyonlarında bulundu. 2009 yılında Global Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Erginbilgiç, 2014-2020 yılları arasında global yakıtlar, madeni yağlar ve petrokimyasallar alanlarını içeren BP Downstream’in Genel Müdürü (CEO) olarak görev yaptı. Tufan Erginbilgiç, yeni görevini mevcut CEO Warren East’ten 1 Ocak 2023 itibarıyla devralacak.

Nilhan Onal (BÜ’99)

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Nilhan Onal, 1 Ocak 2023 itibarıyla Hepsiburada’da CEO’luk görevini üstlenecek. Nilhan Onal, Hepsiburada’ya katılmadan önceki yedi yıl boyunca Amazon’un Avrupa’da önemli kategorilerini başarıya taşımasının yanı sıra, Amazon Nakliye (Amazon Shipping) şirketini de kurdu ve dünya liderliği görevini başarıyla yaptı. Onal, Amazon’dan önceki on yıl boyunca Procter&Gamble bünyesinde de birçok kategoride ve coğrafyada önemli yöneticilik rolleri üstlendi. Nilhan Onal birçok ödülünün yanı sıra, 2021 yılında Türkiye’nin dünyadaki en başarılı yöneticileri listesinde (H&S - Global Turks par Excellence) ve Avrupa’nın en önemli kadın teknoloji liderleri listelerinde yer aldı.

Burcu Salıngan Çilingir (BÜ’02)

Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunu Burcu Salıngan Çilingir, ikinci el online araç alım-satım platformu VavaCars’ın yeni İnsan Kaynakları Başkanı oldu. Profesyonel iş yaşamına 2002 yılında Amrop Group’ta başlayan Çilingir, şimdiye kadar Avon Kozmetik, IBM, Hepsiburada gibi uluslararası şirketlerde insan kaynakları alanında çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Çilingir, VavaCars’a katılmadan önce yaklaşık üç yıldır iyzico’nun İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Yaşar Yurtçu (BÜ’21)

Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA Programı mezunu Yaşar Yurtçu, Prometeon Almanya Finans Direktörlüğü görevine atandı. 2010 yılında Finansal Kontrolör olarak Pirelli’de kariyerine başlayan Yaşar Yurtçu, lastik sektöründe uzun yıllardır Prometeon Tyre Group bünyesinde farklı pozisyonlarda çalıştı. Son olarak Prometeon Türkiye’de Hazine ve Kredi Risk Müdürü olarak Türkiye piyasasındaki tüm hazine ve kredi risk yönetimi faaliyetlerinden sorumluydu.

Hafize Gaye Erkan (BÜ’01)

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Hafize Gaye Erkan, Greystone’da CEO’luk görevine getirildi. On yıl Goldmans Sachs’ta Genel Müdürlük ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanlığı yapan Erkan, aynı zamanda dünyanın en büyük sigorta brokerlik şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kurulunda yer aldı. 2014’te ise First Republic Bank’ın kıdemli başkan yardımcısı görevinin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı olarak görev yaptı. Erkan aynı zamanda, Amerika’nın en etkin 50 ismi arasında 40 yaş altı sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

Taha Yücel (BÜ’96)

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans mezunu Taha Yücel, ASELSAN’a Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 1998 yılına kadar RTÜK’te teknik denetim uzmanı olarak çalışan Yücel, Türkiye Frekans Planlama, Yönetmelik Hazırlama ve Tahsis Komisyonları ile TSE bünyesindeki Radyo Televizyon Standartları Hazırlık Komisyonu’nda görev aldı. 1998’den 2005’e kadar özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı. Taha Yücel, yaklaşık 16 yıldır RTÜK üyeliği yapıyordu.

Kamil Mehmet Büyükçolak (BÜ’96)

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Dr. Kamil Mehmet Büyükçolak, Anadolu Etap’ın yeni İnsan Kaynakları Direktörü oldu. 25 yılı aşkın süredir Anadolu Grubu’nda çeşitli pozisyonlarda çalışan Büyükçolak, Anadolu Grubu’na katılmadan önce Gelecek Tanıtım ve Yayıncılık Gelecek Teknolojileri Dergisi’nde Yazı İşleri Yönetmeni olarak kurumsal hayata başladı. Bugüne kadar üstlendiği görevlerde entegrasyon, kurum kültürü ve verimlilik proje ve süreçlerine liderlik eden Dr. Kamil Mehmet Büyükçolak, 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla Anadolu Etap İnsan Kaynakları Direktörü olarak görevine başladı.