Prof. Dr. Lale Akarun IAPR'ın yeni başkan yardımcısı oldu

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Akarun, alanında en saygın uluslararası kuruluşlar arasında gösterilen Uluslararası Örüntü Tanıma Derneği’nin (IAPR) yeni başkan yardımcısı oldu.

22-25 Ağustos 2022 tarihleri arasında Kanada Montreal’de düzenlenen Uluslararası Örüntü Tanıma Konferansı’nda (ICPR), konferans sahibi Uluslararası Örüntü Tanıma Derneği’nin (IAPR) genel kurulu gerçekleşti. 50 ülkeden temsilciler 2022-2024 tarihleri arasında görev yapacak yönetim kurulunu seçmek için oy kullandı. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Akarun bu oylamanın ardından iki yıl süreyle başkan yardımcısı seçildi.
    
Örüntü tanıma, verinin sahip olduğu düzeni matematiksel olarak modelleyerek tanıma, sınıflandırma olarak tanımlanıyor. Bu yıl 50’inci yılını geride bırakan Uluslararası Örüntü Tanıma Derneği (IAPR) ise bu alanda çalışmalarını sürdüren bilim insanı, uzman ve araştırmacıları bir araya getiriyor. Dünya çapından yüzlerce üyesiyle IAPR belli periyotlarla düzenlediği konferans gibi etkinlikler bu alanda öne çıkan çalışmaların paylaşılarak tartışıldığı platformlar oluşturuyor.

Prof. Dr. Lale Akarun hocamızı yeni görevinden dolayı tebrik ederiz.