Prof. Dr. Mehmet Naci İnci BSUN dönem başkanlığına seçildi

Karadeniz Üniversiteleri Ağı (Black Sea Universities Network, BSUN) ve Balkan Üniversiteler Birliği (Balkan Universities Association, BUA) Bükreş Üniversitesi’nde “Karadeniz ve Balkan Bölgelerinde Diyalog ve İşbirliği” başlıklı bir kongre düzenledi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 2024-26 dönemi BSUN Başkanlığına seçildi. Kongrede ekonomiden güvenliğe, enerjiden kalkınmaya pek çok hayati mesele mercek altına alındı.

Romanya’nın başkenti Bükreş, önemli bir akademik etkinliğe ev sahipliği yaptı. “Karadeniz ve Balkan Bölgelerinde Diyalog ve İşbirliği” temalı kongreyi Karadeniz Üniversiteleri Ağı (BSUN) ve Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) ortaklaşa düzenledi. 12-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen kongreye, 150 yıllık köklü tarihe sahip olan Bükreş Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Kongrede Balkan ve Karadeniz bölgesi bağlamında ekonomi, güvenlik, kalkınma ve enerji gibi güncelliğini koruyan pek çok konu masaya yatırıldı.

“BSUN, KARADENİZ’İN REFAHI İÇİN ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR”

Kongreye bu yıl Türkiye’den YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Selçuk Kumbaroğlu ile farklı üniversitelerden pek çok akademisyen katıldı. Kongrenin son gününde BSUN Genel Kurul toplantısında yapılan seçimle Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, 2024-26 dönemi Karadeniz Üniversiteler Ağı Başkanı seçildi.

Seçilmiş Başkan olarak Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan Prof. Dr. Naci İnci kendisine gösterilen güvene teşekkür ederek şunları söyledi: “Bu değerli ağ Karadeniz ve çevresinin korunması, refahı ve barışı için önemli bir rol oynamaktadır. Sadece Karadeniz Üniversiteler Ağı’nı geliştirmek ve katkıda bulunmak için elimden gelenin en iyisini yapmakla kalmayacak diğer üniversitelerin ağlarıyla işbirliği yapmak için yeni yollar bulacağım.” Prof. Dr. Mehmet Naci İnci başkanlık görevine 2024 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan kongrenin ardından başlayacak.

12 ÜLKEDEN 120 ÜNİVERSİTE BSUN ÜYESİ

Türkiye, Rusya, Ukrayna, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Yunanistan, Moldova ve Sırbistan’dan 120 üniversitenin üye olduğu Karadeniz Üniversiteleri Ağı, 1998 yılından bu yana Karadeniz’deki üniversiteler arasında ortak bir platform olarak çalışmalarını yürütüyor. Oluşum, Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olup Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın da sektörel ortaklarından. Bilişimde işbirliği, yeşil ekonomi, sürdürülebilir kalkınma ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetleri gösteren Karadeniz Üniversiteleri Ağı, Avrupa’da pek çok üniversite ile ortak çalışmalar yürütüyor.