Prof. Dr. Turgut Tüzün Onay’a Çin’den akademik unvan

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Turgut Tüzün Onay, Pekin Kimya Teknolojileri Üniversitesi tarafından misafir profesör unvanına layık görüldü.

Pekin Kimya Teknolojileri Üniversitesi (Beijing University of Chemical Technology) tarafından misafir profesör unvanını alan Çevre Bilimleri Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Turgut Tüzün Onay, Asya’da her geçen gün daha güçlenen yükseköğretim niteliğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü olarak Türkiye’de kurduğumuz iş birlikleriyle çevre, iklim ve şehirlerimizi korumak için çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerimizin üstüne yenilerini koymak için çaba gösterirken, yükselen Asya’nın alanında lider yükseköğretim kurumlarından biri olan Pekin Kimya Teknolojileri Üniversitesi tarafından bu unvana layık görüldüğüm için mutluyum. Bunun hem enstitümüz hem de üniversitemize sunacağı yeni katkıları sabırsızlıkla bekliyorum.”

Misafir profesör (adjunct professor), yükseköğretimde tam zamanlı çalışmayan bir tür akademik atama olarak tanımlanıyor. Bu atamanın şartları ve görev süresi dünyanın farklı yerlerinde değişiklik gösteriyor.