Rektör Prof. Dr. İnci Akdeniz üniversitelerine seslendi: “Akdeniz’de her zamankinden daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var”

13 Aralık’ta çevrimiçi düzenlenen UNIMED (Akdeniz Üniversiteler Birliği) Genel Kurulu’nda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Akdeniz ülkelerindeki yükseköğretim kurumları olarak her zamankinden daha fazla iş birliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “UNIMED’e üye olan ülkelerin farklı alanlarda birbirine karşı rol model olarak daha fazla katkıda bulunacağı çok fazla alan mevcut. Medeniyetlerin beşiği Akdeniz’in bugün ihtiyaç duyduğu huzur, güven ve refahı sağlamak için UNIMED’in yapacağı çok şey var. Biz de Boğaziçi Üniversitesi ve Türkiye olarak Akdeniz’i bilim ve araştırma yoluyla birbirine bağlayarak geçmişteki gibi medeniyetlerin beşiği haline getirmek, iş birliği yoluyla birbirimize el uzatmak ve insanlığı geleceğe taşımak için birlikte çalışmanın önemine inanıyoruz” diye konuştu.

Akdeniz ülkelerindeki yükseköğretim kurumları arasında akademik iş birliğini geliştirmek için 1991’de kurulan UNIMED’in (Akdeniz Üniversiteler Birliği) Genel Kurulu 13 Aralık’ta toplandı. 23 ülkeden üye 144 üniversitenin katılımıyla birliğin 30’uncu yılında çevrimiçi düzenlenen genel kurul toplantısında, yükseköğretim kurumları arasında süren iş birliği ve ortak çalışmalar değerlendirildi. Boğaziçi Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin katıldığı buluşmada UNIMED’in 30’uncu yıl dönümünde Akdeniz bölgesi ve çevresindeki yükseköğretim dünyasına katkıları da ele alındı.

“İNSANLIĞI GELECEĞE TAŞIMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMANIN ÖNEMİNE İNANIYORUZ”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, UNIMED Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Boğaziçi’nin Libya’daki yükseköğretim kurumlarıyla kurduğu iş birliğine vurgu yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nin UNIMED bünyesinde aktif rol aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Naci İnci şunları söyledi:

“Tarihin ilk çağlarında bir bağlantı yoluna dönüşen Akdeniz, modern dönemde yaşanan ayrışmalar ve sınırların hakimiyeti sonucu maalesef zaman zaman çatışma alanına dönüştü. Günümüzdeyse sonucu tamamen bizlere bağlı bir eşikte bulunuyoruz: Akdenizliler bugün barışı ve dostluğu mu tercih edecek yoksa karşıtlıkları vurgulayarak ayrışma mı yaşayacak. 30’uncu yılını kutlayan UNIMED bu anlamda çok önemli bir yerde bulunuyor. Biz de Boğaziçi Üniversitesi ve Türkiye olarak Akdeniz’i bilim ve araştırma yoluyla birbirine bağlayarak geçmişteki gibi medeniyetlerin beşiği haline getirmek, iş birliği yoluyla birbirimize el uzatmak ve insanlığı geleceğe taşımak için birlikte çalışmanın önemine inanıyoruz. 30 yıllık geçmişi olan UNIMED’de son dönemde aktif olarak yer alan Boğaziçi Üniversitesi, ‘Erasmus+ Capacity Building’ projeleri içinde bulunan ve 11 Libya üniversitesinin araştırma ve inovasyon konularında gelişmesine yardımcı olmayı amaçlayan IBTIKAR projesinin UNIMED Koordinasyonunda İtalya ve Portekiz’den üniversitelerle birlikte yer aldı. Bu ve benzeri projeleri pandemi nedeniyle oluşan zorluklara rağmen birlikte yürütüyoruz. Ocak 2022’de bu çalışma çerçevesinde Libya’daki üniversitelerle eğitim çalışmalarına uzaktan da olsa başlayacağız.“

“İŞ BİRLİĞİNİN HER ALANDA ARTARAK DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM”

Salgın koşullarının etkisi de düşünüldüğünde Akdeniz’deki yükseköğretim kurumlarının her zamankinden daha çok iş birliğine ihtiyacı olduğunu da söyleyen Rektör Prof. Dr. İnci, “Tüm insanlığı etkisine alan pandemi yine de bizleri yüz yüze gelmekten, birlikte çalışmaktan alıkoymamalı. Hayatımızı çevrim içi devam ettirmek giderek insanlığın gelişimini etkileyen bir noktaya doğru ilerlemekte maalesef. ‘Yeni normal’ tanımının bizleri ilişkilerden engelleyen, kısıtlayıcı bir çerçeveye oturtmamasına dikkat etmeliyiz diye düşünüyorum.  Zira tam tersine bugün her zamankinden fazla iş birliğine ve buluşmaya ihtiyaç duyuyoruz. UNIMED’e üye olan ülkelerin farklı alanlarda birbirine karşı rol model olarak daha fazla katkıda bulunacağı çok fazla alan mevcut. Medeniyetlerin beşiği Akdeniz’in bugün ihtiyaç duyduğu huzuru, güveni ve refahı sağlamak için UNIMED’in yapacağı çok şey bulunuyor. ‘Akdeniz Açık Üniversitesi’ projesi bu tür bir yaklaşımla tüm insanlığa faydalı olabilir” diye konuştu.

“KATKILAR AKDENİZ İLE SINIRLI KALMAMALI”

Rektör Prof. Dr. İnci bu katkıların sadece Akdeniz ile sınırlı kalmaması, bölgeye komşu Yemen ve Afrika ülkelerini de kapsaması gerektiğini dile getirdi. Boğaziçi Üniversitesi ile Türkiye’nin konumunun bu bağlantıların sağlanmasına katkıda bulunacağına da sözlerine ekleyen Prof. Dr. İnci şöyle devam etti:

“Bu katkılar sadece Akdeniz’le sınırlı kalmamalı, bölgeye komşu Yemen gibi Ortadoğu ülkelerini ve Afrika ülkelerini de kapsamalı. Bu konuda Türkiye’nin ve Üniversitemizin konumu bu bağlantıları sağlayarak UNIMED’e katkıda bulunacak. Medeniyetler arasında köprü olan Türkiye batı ile doğu; Müslüman, Hristiyan ve Yahudi kültürlerinin kesişiminde geniş bir coğrafyada iş birliği ve barışı geliştirmek için partner olmayı sürdürecek.  UNIMED’in 30’uncu yılını kutlarken iş birliklerimizin her alanda artarak devam etmesini dilerim.”

*/