‘’Şiir yazan, futbol oynayan yapay zekâ henüz insanı aşamadı’’

Boğaziçi Üniversitesi’nin psikolojiden uzay bilimine, insan ve yapay zekânın sınırlarına uzanan bir dizi alanda güncel bilimin tartıştığı konulara ilgi duyan herkes için başlattığı ‘’Açık Ders’’lerin ilkini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Say verdi. Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği ‘’Açık Ders’’ programı Mayıs ayında da güncel bilime dair farklı konularla devam edecek.

Boğaziçi Üniversitesi’nin bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirlerin oluşmasına katkıda bulunacak bilgi ve tartışmaları toplumun her kesimine ulaştırmak amacıyla başlattığı, sosyal, beşeri ve fen bilimlerini kapsayan ‘‘Açık Ders’’ programının 19 Nisan’daki ilk konuşmacısı Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Say oldu.

BU+ Etkinlikleri çerçevesinde, Beşiktaş Belediyesi işbirliğiyle Akatlar Kültür Merkezi’nde halka açık olarak gerçekleştirilen dersin konusu ‘’İnsan ve Makine Beyinlerinin Sınırları’’ydı. Cem Say, ‘’İnsan gibi düşünen makine yapılabilir mi?’’ sorusuna aranan bilimsel yanıtların evrimini hesap makinasının mucidi Leibniz, matematikçi Boole ve Frege, mantıkçı ve filozof Russell ve bilgisayarın mucidi Alan Turing gibi tarihin farklı dönemlerinden bilim insanları ve kuramcılarının teorileri eşliğinde sundu.

Yapay zekânın sınırlarının nereye kadar uzanacağı sorusunu gündeme taşıyan Say, bilgisayar- insan mücadelesi söz konusu olduğunda Dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’un bir bilgisayara yenildiğini, strateji oyunu Go oyuncusu bilgisayarın insana üstün gelebildiğini, bilgisayarların artık şiir yazıp futbol oynayabildiğini belirtti. Go şampiyonunun oynadığı tüm oyunları bilgisayarın kendi kendine yüz binlerce defa oynadığını belirten Say, öte yandan ‘’Bilgisayarlar her şeyi yapabilir’’ iddiası kadar ‘’Bilgisayarların bazı şeyleri asla yapamayacağı’’ iddiasının da ispata muhtaç olduğuna işaret etti.

Prof. Dr. Say, yapay zekâ geliştiricilerinin hala insan zekâsının üzerinde bir makine geliştiremediğine dikkat çekerek insanın bilgisayar karşısındaki başarısını ‘’evrim sürecinde edindiği donanım’’ olarak açıkladı. Microsoft’un geliştirdiği Twitter uygulaması Tay’ın insana benzer biçimde ‘’öğrenme yeteneği’’ olduğunu belirten Cem Say, bu uygulamanın öğrenme özelliği nedeniyle Hitler hayranı, küfür eden bir karaktere dönüştüğünü anımsattı.

Alan Turing: Henüz bilgisayar yokken ‘’insan gibi düşünen makine var mı?’’ diye soran adam

Bilgisayar biliminin kurucusu, ünlü matematikçi ve bilgisayar bilimci Alan Turing’in Enigma şifresini kıran bilim insanı olarak İkinci Dünya Savaşı’nın erken bitmesine ve belki de milyonlarca insan hayatının kurtulmasına sebep olduğunu belirten Say, Turing’in ‘’İnsanlar gibi düşünebilen makinalar yapılabilir mi?’’ sorusu üzerine çalıştığını ve henüz bilgisayarlar hayatımızda yokken insanların çözüp bilgisayarların çözemediği problemlerin varlığına dair sorular sorduğunu ekledi. Say’ın semineri insan ve makine beyinlerinin sınırları konusunda dinleyicilerden gelen sorularla ilgiyle izlendi.  

 “Açık Ders”ler Mayıs ayında; Yrd. Doç. Dr. Elif Aysimi Duman’ın ‘’Stresin Sinir Sisteminin Üzerindeki Etkileri’’ semineri (10 Mayıs), Doç. Dr. Mine Nakipoğlu’nun “Dil, Beyin ve Evrim” semineri (23 Mayıs) ve Yrd. Doç. Dr. İnci Ayhan’ın vereceği “Zaman Algısı” semineri (31 Mayıs) ile devam edecek.

Program Hakkında Bilgi İçin: https://buplus.boun.edu.tr/etkinlik-turu/acik-ders