Ulu Önder Atatürk'ün vefatının 84. yıl dönümü Boğaziçi Üniversitesinde anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 84. yıl dönümünde Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenen törenle anıldı. Güney Kampüs'teki Atatürk büstü önünde gerçekleştirilen törene Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İNCİ, öğretim üyeleri, öğrenciler ve üniversite çalışanları katıldı.
Osman Yalçın

Saat 09:05'te saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci tarafından Atatürk büstüne çelenk konuldu. Öğretim üyelerinin ve öğrencilerin büste karanfil bırakmasının ardından Albert Long Hall'de düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programına geçildi.

Anma programının açılışını "Atatürk'ü Anlamak" başlıklı konuşmasıyla Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevtap Demirci yaptı. Demirci, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bir lider olarak Kurtuluş Savaşı'nda ortaya koyduğu mücadelenin düşman kuvvetleri temsilcilerindeki ve dünya kamuoyundaki yansımalarını tarihi anekdotlarla ortaya koyarken, "Benim anladığım Atatürk" ile başlayan cümleleriyle ise kendi perspektifinden çizdiği Atatürk portresini salondaki katılımcılara aktardı.  

Yaklaşık bir buçuk saat süren program, Boğaziçi Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu tarafından verilen "Atatürk'ün Sevdiği Türküler" konserinin ardından sona erdi.