Boğaziçi’nin INDEPENDENT projesiyle yosundan üretilen jet yakıtı 2022'de hazır

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde Türkiye ve Avrupa'nın ilk karbon-negatif biyorafinerisi kuruldu. Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi (INDEPENDENT) kapsamında 2 bin 500 metrekarelik bir Ar-Ge alanı ve üretim sahasında kurulan 80 metreküplük açık havuzlar ile 30 metreküplük kapalı fotobiyoreaktörlerde yetiştirilen yosunlardan biyoyakıtlar ve katma değerli diğer ürünler geliştiriliyor. Proje sayesinde yosundan üretilen jet yakıtı ise 2022'de uçaklarda kullanıma hazır hale gelecek.

Dr. Öğr. Üyesi Berat Haznedaroğlu

Boğaziçi Üniversitesi’nin son yıllarda en kapsamlı projelerinden biri olan, Avrupa Birliği (AB) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi (INDEPENDENT) ile enerji, sağlık, gıda, tarım, hayvancılık ve çevre sektörlerine yönelik biyoyakıt, fonksiyonel gıda, biyo-gübre başta olmak üzere 11 farklı yosun tabanlı biyoteknolojik ürünün, biyoekonomi odaklı bir büyüme modeline dayanan entegre bir üretim sistemiyle elde edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde kurulan Türkiye ve Avrupa'nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisinden yapılan Ar-Ge çalışmaları sayesinde yosundan üretilen biyoyakıt jet uçuşunda kullanılacak.

DEMO UÇUŞ 2022’DE

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) konu ile ilgili haberine göre Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Biyoekonomi Odaklı Kalkınma için Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Berat Zeki Haznedaroğlu, uçaklar için biyoyakıt çalışmasında önemli yol kat ettiklerini belirterek şunları söylüyor:

Proje kapsamında yosun tabanlı ürünlerimizi altı sektör için geliştiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de enerji sektörü. Bu sektör için yosun tabanlı biyojet yakıtı ve biyodizel ürünlerimiz var. Özellikle Türk Hava Yolları olmak üzere, sivil havacılık sektöründe sera gazı emisyonlarının azaltılması için yosun tabanlı biyojet yakıtı geliştiriyoruz. Jet yakıtı projesinin üçte birini tamamlamış durumdayız. Şu anda yosunlardan elde edilen yağ optimizasyonunu gerçekleştirdik. 2022'nin ikinci çeyreğinde bütün testleri ve sertifikasyon işlemleri tamamlandıktan sonra, Türk Hava Yolları desteğiyle demo uçuşumuzu yapacağız.”

AVRUPA’DA İLK

Dr. Öğr. Üyesi Haznedaroğlu, kapalı üretim alanıyla ilgili olarak ise, "Seramız aslında özel bir sera, bir biyorafineri, özellikle rüzgâr santralinden gelen elektrikle desteklendiği için yosunların fotosentetik gücüyle beraber, karbondioksit yakalamasıyla beraber karbon negatif bir ürün yapıyoruz. Bu da aslında Avrupa'da ilk. Şu anda ülkemizin de gündeminde bulunan yeşil mutabakat çerçevesinde aslında Boğaziçi Üniversitesi karbon nötr durumda. Bu sene başlayan projemizle beraber yosunlarımız karbon negatif jet yakıtı üretebiliyor. Biyorafineride de yakıt için gerekli yağları kullandıktan sonra geriye kalan yosun posasında farklı katma değerli ürünler çıkarmaya çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi biyogübre. Tarım sektörü için biyogübre üretimi yapılıyor. Onun dışında hayvancılık sektöründe büyükbaş su ürünleri yetiştiriciliği için yosun tabanlı fonksiyonel yem üretiminde bulunuyoruz. Gıda sektörüne yönelik fonksiyonel gıda ürünlerimiz var. Gıda dışında da çevre sektörüne yönelik ürünlerimiz devam ediyor. Sağlık sektörüne yönelik COVID-19 tedavisinde yatıştırıcı yosun tabanlı ürünlerimiz var. Boğaziçi Üniversitesi'nin içinde İstanbul Mikroyosun Teknolojileri Ar-Ge biriminde 600 metrekarelik kapalı bir alanda yosun biyoteknolojileri alanında Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Bütün ürünlerin optimizasyonu, yosun türlerinin seçimi, mühendislik yaklaşımlarıyla beraber tür optimizasyonları Ar- Ge tarafından yapılıyor. Burada ise gerçekleştirdiğimiz sanayi üretimine geçişte, büyük ölçekte yaşanabilecek zorlukların sahada görülmesi, toplam 110 tonluk bir yosun üretimini büyük ölçekte gerçekleştirmiş oluyoruz. Böylelikle aslında kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneğini başarılı bir şekilde göstermiş olduk” bilgilerini paylaşıyor.

YOSUNLAR NASIL YETİŞTİRİLİYOR?

Yosunlar, karbondioksit özümseyerek güneş ışığı altında büyüyor ve böylece sürdürülebilir uygulama örneği oluşturuyor. 

Proje kapsamında yosun ürünlerinin dokunduğu altı sektör yani sağlık, gıda, tarım, hayvancılık, çevre ve enerji alanında faaliyet gösteren KOBİ'ler için Ar-Ge desteği, hammadde tedariği sağlanırken son ürünler ile ilgilenen tüketiciler için kullanım da mümkün olacak. Yıllık yaklaşık 1200 tonluk ıslak yosun kütlesinin işlenmesi hedeflenen proje toplam 5,7 milyon euro bütçeye sahip. Proje fonunun yüzde 85'ini Avrupa Birliği, diğer bölümünü ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sağlıyor.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

  • Dr. Öğr. Üyesi Berat Haznedaroğlu