Prof. Dr. Amitav Sanyal Birleşik Krallık Kraliyet Bilimler Akademisi Kimya Topluluğu’na “Fellow” üye seçildi

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Amitav Sanyal, Birleşik Krallık Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Kimya Topluluğu’na (Royal Society of Chemistry) “Fellow” üye olarak seçildi.

Dünyanın en saygın bilim akademileri arasında Birleşik Krallık Bilimler Akademisi’nin Kimya Topluluğu (Royal Society of Chemistry), Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Amitav Sanyal’ı kimya alanında üye olarak seçti. Öncü bilim insanlarını bir araya getiren “Fellow” grubu kimya alanında keşifleri ve çalışmalarıyla tanınan, bilimsel mükemmeliyete katkıda bulunan seçkin isimlerden oluşuyor. Akademi her sene dünya çapında yaptığı çalışmalarla öne çıkan bilim insanlarına üyelik veriyor. Bunun için üyelikler, akademi bünyesinde oluşturulan kurul tarafından belirleniyor. Prof. Dr. Amitav Sanyal’ın da aralarına katıldığı 200 kişilik Fellow grubu, global kimya topluluğunu güçlendirirken odak grupları aracılığıyla bilim politikalarının şekillenmesine yardımcı oluyor.

“ARAŞTIRMALARIMIZ İÇİN MOTİVE EDİYOR”

Çalışmalarını yaklaşık 20 yıldır Boğaziçi Üniversitesi’nde sürdüren Prof. Dr. Amitav Sanyal, uluslararası alanda da takdir görmenin kendisi ve ekibini motive ettiğini ifade ederek şunları söylüyor:

“20 yıl önce Boğaziçi Üniversitesi’ne geldim ve burada organik, polimer ve malzeme kimyası, biyoimmobilizasyon için biyomalzemeler, biyolojik sensörlerin hazırlanması, hücre ve doku büyümesi için yeni iskeletler, metal ve polimerik nanoparçacıklar gibi birçok alanda çalışmalarıma devam ediyorum. Birleşik Krallık Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Kimya Topluluğu dünyanın en saygın bilim insanlarını üye olarak seçiyor. Burada adımın geçmesi ben ve ekibim için gurur verici. Böyle gelişmeler yapacağımız çalışmalar için motivasyonumuzu artırırken, genç bilim insanlarını da bilim yapmaya daha çok teşvik ediyor.”

Prof. Dr. Sanyal ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden çalışmalarda lisansüstü düzeyde görev almak isteyen genç bilim insanlarını ekibe davet ederek, dünya çapında dikkat çekecek, fark yaratan çalışmalarda yer almak için önemli bir fırsat sunduklarını da ifade ediyor.

Prof. Dr. Amitav Sanyal kimdir?

Prof. Dr. Sanyal birleştirilmiş lisans-yüksek lisans derecesini Hindistan Teknoloji Enstitüsü'nden aldı. Organik kimya alanındaki doktora çalışmalarını ABD'de Boston Üniversitesi’nde, polimer kimyası ve kendi kendine bir araya gelen nanomalzemeler konularında doktora sonrası araştırmalarını ise UMass Amherst’de tamamladıktan sonra California Eyalet Üniversitesi’nde çalıştı. 2004 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Sanyal’ın danışmanlığında 16 doktora ve 38 yüksek lisans öğrencisi derecelerini aldı. Araştırmaları yeni polimerik nano malzemelerin hazırlanması ve bu biyomalzemelerin medikal uygulamalarda kullanılması üzerine yoğunlaşıyor. Yüzlerce lisans öğrencisinin araştırmaya ilk adımı attığı yer olmakla övünen Polimer ve Nanomalzeme Laboratuvarı bünyesinde halen 11 öğrenci lisansüstü çalışmalarına devam ediyor. H-indeksi 45, i10 indeksi ise 110 olan Prof. Dr. Amitav Sanyal, 2008’de TÜBA-GEBİP, 2009’da BÜVAK Eğitimde Üstün Başarı, 2011’de TÜBİTAK Teşvik, 2009 ve 2019 yıllarında ise BÜVAK Araştırmada Üstün Başarı ödüllerine layık görüldü.