Boğaziçi eğitimde dünyada ilk 150’de

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education'ın (THE) hazırladığı, "Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2021"de Boğaziçi Üniversitesi, eğitim alanında dünyada ilk 150’de yer aldı.

Times Higher Education (THE), eğitim alanında dünyadan 537 yükseköğretim kurumunu öğretim kalitesi, araştırma, atıf, endüstri gelirleri ve uluslararası görünüm kriterlerine göre sıraladı. Boğaziçi Üniversitesi, geçen yılki sıralamaya göre ortalama puanını 5 artırarak 126-150 sıra bandında yer aldı. Boğaziçi, 2020 sıralamasında 201-250 sıra bandında temsil edilmişti.

EĞİTİMDE LİDER STANFORD

Dünya genelinde ilk 10'da ABD ve İngiltere üniversiteleri öne çıktı. Zirvede geçen seneki konumunu korumayı başaran Stanford Üniversitesi yer alırken, onu Oxford ile Harvard üniversiteleri takip etti. Kıta Avrupası’nda ilk sıraya Hollanda’dan Maastricht Üniversitesi yerleşti. Asya’nın lideriyse Hong Kong Üniversitesi oldu.

"HEDEFİMİZ İLK 100"

Kurumsal İletişim Ofisi'ne sıralama hakkında değerlendirmelerde bulunan  Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, performanstan memnun olduklarını belirterek şunları söyledi:

"Geçen yıla göre sıra kazanarak ilk 150’de yer aldığımız için mutluyuz. Bu yıl eğitim fakültemizde ulusal ve uluslararası projeler sayesinde araştırma sayısının ve etkilerinin arttığını görüyoruz. Fakültemizde üretilen çalışmalarımız dünyada ilgi görüyor. İlk etapta hedefimizin ilk 100’e girmek olduğunu söyleyebilirim. Bunun için Eğitim Fakültesi olarak araştırmalarımıza daha da fazla odaklanarak, çok daha iyisini yapmak için gayret edeceğiz."