Boğaziçi Üniversitesi’nden Engellilik Çalışmaları Güz Okulu

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Raoul Wallenberg Enstitüsü ortaklığında lisansüstü düzeyde engellilik çalışmaları alanında araştırma yürüten ya da yürütmeyi planlayan öğrencilere yönelik olarak düzenlenen Engellilik Çalışmaları Güz Okulu, 20-21-22 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleşecek. Engellilik alanında lisansüstü düzeyde akademik araştırma yapmaya istekli, yüksek lisans/doktora öğrencisi ya da yüksek lisans mezunu adayları için son başvuru tarihi 23 Temmuz 2018.

20 Eylül’de başlayacak Güz Okulu’nda katılımcıların; hukuk, eğitim bilimleri, sosyal politika, siyaset bilimi, sosyoloji, mimarlık ve tıp gibi engellilik çalışmaları açısından önemli disiplinlerin engelliliğe yaklaşımlarına ilişkin perspektif kazanması hedefleniyor.

 

Programda farklı disiplinlerden engellilik alanında eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerinin katkılarıyla, engellilik kuramları ve modelleri, engelliliğin farklı disiplinlerde ele alınış biçimleri, engelli hakları yaklaşımını araştırma kurgusu, yöntem ve analize entegre etme yolları, engellilik ve toplumsal cinsiyet ile engellilik çalışmalarında etik konuları ele alınacak.

 

Ücretsiz olarak düzenlenecek Boğaziçi Üniversitesi Engellilik Güz Okulu’nun eğitimcileri arasında; Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politikalar Dr. Öğretim Üyesi Volkan Yılmaz, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı Direktörü Engin Yılmaz, Koç Üniversitesi Sosyoloji Dr. Öğretim Üyesi Dikmen Bezme, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Dr. Öğretim Üyesi Göksenin İnalhan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Dr. Öğretim Üyesi İdil Işıl Gül ve İstanbul Üniversitesi Tıp Dr. Öğretim Üyesi Resa Aydın yer alıyor.

 

Online Başvuru için: https://tr.surveymonkey.com/r/8N5JX7S