Prof. Dr. Rana Sanyal, Cartier Women’s Initiative’de 2021 Bilim & Teknoloji Öncüsü kategorisine seçildi

Onkoloji alanında ilaç adayları geliştiren RS Research Kurucu Ortağı, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal, Cartier Women’s Initiative programının 2021 Bilim & Teknoloji Öncüsü kategorisine seçildi.

2006’da kurulan Cartier Women’s Initiative programı, tüm dünyadan toplumda güçlü, sürdürülebilir ve pozitif bir etki yaratmayı amaçlayan alanında lider kadın girişimciler ve şirket sahiplerinin başarılarına ışık tutarak, işlerini büyütmeleri ve yeteneklerini geliştirmeleri için finansal ve sosyal destek sağlıyor. Bu yıl programa 142 ülkeden 876 başvuru arasından çalışmalarıyla fark yaratan 24 kadın katıldı. Prof. Dr. Rana Sanyal, 7 bölgesel alana ek olarak bu yıl ilk defa açılan 'Bilim & Teknoloji Öncüsü’ kategorisinde programa kabul edilen 3 öncü arasında yer aldı. Bu yeni kategori, benzersiz teknolojik ve bilimsel ilerlemelere dayalı ezber bozan çözümleri öne çıkartıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal’ın kurucu ortağı ve bilimsel araştırmalar direktörü olduğu biyoteknoloji girişimi RS Research, onkoloji alanında ilaç adayları geliştiriyor. Daha az yan etkiye sahip kemoterapi ilaçları ile daha etkili tedavi geliştirmeyi hedefleyen start-up, 2017 yılında teknoloji ticarileştirme odaklı risk sermayesi fonu ACT’den 2 milyon Euro yatırım aldı. RS Research, laboratuvardaki tasarım aşamasından itibaren çalışmaları Türkiye’de yapılarak klinik araştırmalar için onayını alan ülkemizin ilk ilaç adayını geliştirdi. RS Research, kemoterapi ajanını tümöre ulaşana kadar “paketleyen” ve tüm etkisini sadece kanserli hücre içinde gösterecek şekilde serbest bırakan yenilikçi ilaç taşıyıcı platform teknolojisi ile geliştirdiği, farklı kanser türlerini hedefleyen 5 ilaç adayı üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Cartier Women’s Initiative kurulduğu günden bu yana, 59 farklı ülkeden gelecek vaat eden 260'tan fazla kadın girişimciye 4 milyon dolardan fazla destek sundu. Program, dünyanın her bölgesinden ve her sektörden, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda toplumda güçlü, sürdürülebilir ve pozitif etki yaratmayı amaçlayan tüm kadın girişimcilere ve şirket sahiplerine yönelik olarak faaliyet gösteriyor.

Cartier International Başkanı ve CEO’su Cyrille Vigneron, CWI 2021 ile ilgili görüşlerini paylaştı: “Kadınlar, Cartier’de her zaman hem itici bir güç hem de sonsuz ilham kaynağı olarak çok önemli bir role sahip oldu. İçinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda, kadınlar her zamankinden çok daha fazla takdiri hak ediyor. Kadınlar, zorluklar karşısında dirençlerini ve yalnızca kendileri için değil, aynı zamanda çevreleri, içinde yaşadıkları toplumlar ve dünya için somut ve kalıcı çözümler yaratma kabiliyetlerini ortaya koyuyorlar. Dünyayı daha iyi ve eşit bir yer haline getirmek için sınırları zorlamaya devam eden bu kadınları desteklemek, bizim için bir onur ve gururdur.” dedi.