Bakan Al Attiyah Boğaziçi Lectures'ta Orta Doğu’yu konuştu

Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Khalid Bin Mohamed Al Attiyah ile TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Boğaziçi Fellow in Global Studies Dr. Hulusi Akar Boğaziçi Lectures’ın konuğu oldu. “Orta Doğu’da Küresel ve Bölgesel Meydan Okumalar” başlığıyla yapılan söyleşide Bakan Al Attiyah, “Türkiye ile bizim ortaklığımız sıradan bir iş birliğinin çok ötesinde, stratejik bir ortaklık. Biz Katar olarak enerji, ticaret gibi her alanda Türkiye’yi desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Osman Yalçın

Boğaziçi Üniversitesi, çeşitli alanlarda küresel anlamda etkili olmuş isimleri Boğaziçi Lectures kapsamında ağırlıyor. Bu platform, akademik ve bilimsel konuları derinlemesine incelemeyi önceliyor ve Türkiye ile dünyanın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ele alarak yeni bakış açıları sunmayı ve anlamlı diyaloglar kurmayı hedefliyor.

Boğaziçi Lectures’a bu kapsamda TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Boğaziçi Fellow in Global Studies Dr. Hulusi Akar ile birlikte Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Khalid Bin Mohamed Al Attiyah 7 Haziran’da konuk oldu. Söyleşinin ardından programa katılan önde gelen gazeteci, uzman, akademisyen ve öğrencilerle soru-cevap da yapıldı. 

"BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK MÜKEMMELLİĞİN ÖN SAFLARINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEK”

Söyleşinin açılışında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Lectures’ın uluslararası güvenlik ve diplomasi de dâhil olmak üzere akademik, bilimsel, kültürel ve önemli konuların derinlemesine incelenmesine öncelik verdiğini ifade etti:

“Boğaziçi Lectures, çeşitli alanlarda etkili şahsiyetlerin düşüncelerini paylaşmaları ve anlamlı diyaloglar geliştirmeleri için bir platform oluşturmayı amaçlıyor. Bu seri, uluslararası güvenlik ve diplomasi de dâhil olmak üzere akademik, bilimsel, kültürel ve önemli konuların derinlemesine incelenmesine öncelik veriyor. Dünyanın karşılaştığı zorlukları ele almak, yeni bakış açıları sunmak ve yenilikçi çözümlere ilham vermeyi amaçlıyor. Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma İşleri Devlet Bakanı Ekselansları Dr. Khalid Bin Mohamed Al Attiyah’a büyük bir şükran ve onurla karşılıyoruz. Davetimizi kabul etmesi, bu etkinliğin önemini vurgularken bizi onurlandırıyor. Dr. Al Attiyah, uluslararası güvenlik ve politikada önemli bir figür. Küresel ve bölgesel zorlukları ele almadaki derin katkıları ve liderliğiyle tanınıyor. Uzmanlığı özellikle Orta Doğu'nun karmaşık dinamikler düşünüldüğünde paha biçilemez. Kendisi deneyimi ve bakış açısı şüphesiz anlayışımızı zenginleştirecek ve Orta Doğu'daki küresel ve bölgesel zorluklar konusunda bizi bilgilendirecek. Dr. Akar ise Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora derecesini tamamladı, askeri ve siyasi kariyeri boyunca önemli roller oynadı. Örnek liderliği ve özverisi yalnızca milletimize önemli katkılarda sağlamakla kalmamış, aynı zamanda dâhil olduğu kurumlara uluslararası tanınırlık da getirmiştir. Dr. Akar'a sarsılmaz desteği ve Al Attiyah’ı üniversitemiz adına davet ettiği için en derin şükranlarımızı sunuyoruz. Gurur verici bir tarihe sahip Boğaziçi Üniversitesi akademik mükemmelliğin ön saflarında yer almaya devam edecek.”

“TÜRKİYE İLE SIRADAN BİR ORTAKLIĞIMIZ YOK”

Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Khalid Bin Mohamed Al Attiyah da Gazze’de Filistinlilere yönelik devam eden katliama dikkat çekti. Türkiye ve Katar’ın iki devletli çözümü birçok platformda birlikte savunduğunu vurgulayan Bakan Al Attiyah, iki devletin stratejik ortak olduğunun altını çizdi:

“Gazze’de yaşanan katliamın bir an önce durması ve Filistin’de iki devletli çözümün hayata geçmesi için Türkiye ve Katar olarak çalışıyoruz. Birçok platformda bunu dile getirirken, diplomatik girişimler de durmadan devam ediyor. Biz Türkiye ile ortaklığımızı sıradan bir iş birliğinin çok ötesinde, stratejik bir ortaklık olarak değerlendiriyoruz. Katar olarak enerji, ticaret gibi her alanda Türkiye’yi ve Türkiye’nin girişimlerini desteklemeyi sürdüreceğiz.”

“DR. ATTİYAH’I TÜRKİYE’NİN BİR NUMARALI ÜNİVERSİTESİNDE AĞIRLADIĞIMIZ İÇİN MUTLUYUM”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Boğaziçi Fellow in Global Studies Dr. Hulusi Akar da Milli Savunma Bakanlığı yaptığı dönemde Al Attiyah ile yakın ve etkili çalıştıklarını ifade etti. Kendisinin de doktora çalışmalarını Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü bünyesinde tamamladığını hatırlatan Akar, Boğaziçi Üniversitesi’nin Türkiye’nin en iyi yükseköğretim kurumu olduğunu söyledi: 

“Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde doktora çalışmalarımı tamamladım. Dostum Dr. Attiyah’ı da Türkiye’nin bir numaralı üniversitesi olan Boğaziçi’nde ağırladığımız için ayrıca mutluyum. Bakanlığım döneminde birçok önemli çalışmayı birlikte yürüttük ve şimdi de bu iş birliğimiz mevcut görevimde de devam ediyor. Gazze’de Filistinlilere yönelik sürdürülen katliamın bir an önce durdurulması için girişimlerimiz devam ederken, Orta Doğu’nun Suriye ve Yemen gibi diğer bölgelerindeki krizlerin çözümü için de ortak çalışıyoruz.”,