Boğaziçi Üniversitesi 156’ncı Mezuniyet Töreni ile 2 bin 643 mezununu uğurladı

Boğaziçi Üniversitesi’nin 156’ncı Mezuniyet Töreni 5-6-7 Temmuz’da düzenlendi. Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Yönetim Bilimleri fakülteleri ile enstitülerden önlisans ile lisansta 1.946, lisansüstünde 696, toplamda 2 bin 643 Boğaziçili mezun oldu.
Osman Yalçın

Osman Yalçın

Üç gün süren Boğaziçi Üniversitesi’nin 156’ncı Mezuniyet Töreni Güney Kampüs’te Albert Long Hall, Demir Demirgil, Özger Arnas salonları ile Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Bahçesi ve Kandilli Kampüs’te ise Fatih Gökmen Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Boğaziçi Üniversitesi 156’ncı Mezuniyet Töreni’nde her sene olduğu gibi bu yıl da akademik başarılarının yanı sıra spor, kültür, sanat ve sosyal sorumluluk alanlarında öne çıkan mezun olmaya hak kazanan öğrencilere, öğretim süreçlerini geliştirmeyi ve iyi öğreticiliği teşvik etmek amacıyla öğretim elemanlarına ve doktora çalışmalarıyla fark yaratan genç araştırmacılara ödül verildi.

Bu kapsamda “Rektörlük Ödülü”, “Öğrenci Ödülleri”, “Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”, “Mümin Tansever Kulüp Faaliyetleri Ödülü”, “Prof. Dr. Metin Balcı Spor Takımları Ödülü”, “Spor Başarı Ödülü” ile “Doktora Tez Ödülleri” de diploma törenlerinde sahiplerini buldu.

“ÜLKEMİZ VE DÜNYA İÇİN UMUTSUNUZ”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, yeni mezunlara başarı dileklerini iletirken, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının perspektif ve bakış açısının Türkiye ve dünya için umut olduğunu söyledi:

“İçinde bulunduğumuz çağda dünyamız iklim değişikliğinden, ekonomik odaklı sorunlara, zorunlu göç hareketlerinden pandemilere birçok olayla karşı karşıya kalıyor. Bir çoğumuz bu sorunların yoğunluğu ve ağırlığı ile umutsuz bir bakış açışına sahip durumdayız. Ancak unutulmaması gereken çok önemli bir nokta var: İnsanlık bu tür sorunlarla ilk kez karşılaşmıyor ve benzeri sorunlar ilk kez bu kuşağın yaşadığı sıkıntılar değil. Her kuşak kendi içinde bulunduğu çağın sorunlarını en ağır sorunlar olarak görme eğiliminde. Geçmişte yaşayan kişilerin anılarını, biyografilerini okuduğunuzda nice felaketler, savaşlar içinde insanlık kendi yolunu bularak, geleceğe umutla bakmayı, çözümler üreterek var olmayı başardı. Bugün de sizlerin kuşağı geleceği yeniden kurmak, mevcut sorunlara çözümler üretmek üzere her zamankinden daha fazla donanımlısınız. Üstelik Boğaziçi Üniversitesi mezunu olarak, sahip olduğunuz perspektif ve bakış açısı ile hem ülkemiz hem de dünya için birer umutsunuz. Bundan sonra da Boğaziçi Üniversitesi dünya ile uyumlu, büyüyen, yeni akademik alanlarda da üreten bir üniversite olma kararlılığı içinde yeni mezunları ile toplumumuzun sorunlarına çözüm üretmeye devam edecek. Sizlere yeni hayatınızda başarılar dilerim.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU 

“Mümin Tansever Kulüp Faaliyetleri Ödülü”ne bu yıl Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden Eyşan Arıgün; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden Berin Aktaş; Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Programı’ndan Özgenur Yurt ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doğukan Türksoy layık görüldü.

“Spor Başarı Ödülü”’nü ise Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Sina Atalay; Yönetim Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden Orçun Kutay Kılıç; Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Şengül Simay Demiral; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Esin Adanalı aldı. “Prof. Dr. Metin Balcı Spor Takımları Ödülü” ise bu yıl Okçuluk Takımı’na verildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dilbilimi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Metin Bağrıaçık; Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ilmar Gahramanov; Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden Dr. Cihan Yurdaün; Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Birkan Yılmaz; Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ali Emre Pusane; Yönetim Bilimleri Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Uşaklı da “Öğretimde Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü’nden Dr. Damla Gürkan Anar, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nden Dr. Doğaç Şenol, Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Bölümü’nden Dr. İsmail Altınbaşak ve Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Yavuz Köroğlu da “Doktora Tez Ödülü”nün sahibi oldu.

“Çift Anadal Programları Birinciliği”ni Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği-Fizik bölümlerinden Metin Ersin Arican, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme-İktisat bölümlerinden Ayberk Tunçay ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler-İktisat bölümlerinden Koralp Kabal paylaştı.

“Rektörlük Ödülü”nü ise bu yıl Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden Sina Atalay aldı.