İstanbul Şeffaflık Merkezi Boğaziçi Üniversitesi'nde açılıyor

Boğaziçi Üniversitesi ile yazılım güvenlik şirketi Kaspersky iş birliğiyle İstanbul Şeffaflık Merkezi açılıyor. Merkez bünyesinde kurulacak laboratuvarda Kaspersky tarafından uygulamalı eğitim seminerleri verilecek.
Osman Yalçın

İstanbul Şeffaflık Merkezi'nin açılışı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilgin Metin ile Kaspersky Kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky’nin katılımıyla 12’nci Boğaziçi Siber Güvenlik Zirvesi’nde yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi ile Kaspersky arasında yapılan iş birliği protokolü kapsamında kurulan merkez, şirketin iş ortakları ve müşterilerinin yanı sıra siber güvenlik alanındaki düzenleyicilerin tüm Kaspersky şirket içi ürünlerinin kaynak kodunu, yazılım güncellemelerini ve tehdit tespit kurallarını inceleyebileceği bir tesis olarak hizmet verecek. Ziyaretçiler, merkezde şirketin çözümlerine yönelik bağımsız denetimlerin sonuçlarını inceleyebilecek ve Kaspersky çözümlerinde kullanılan yazılım bileşenlerinin listesine erişebilecek.

Bununla birlikte öğrencileri tedarik zincirindeki çözümlerin kalitesini ve güvenilirliğini değerlendirmeye yönelik metodoloji ve teknikler konusunda eğitmeye odaklanacak bir Şeffaflık Laboratuvarı da kuracak. Laboratuvarın çalışmaları aynı zamanda siber tehditleri tanıma konusunda yeterlilik geliştirmeye öncelik verecek. Şeffaflık Laboratuvarı, Kaspersky tarafından hem yerinde hem de çevrimiçi formatta sunulan uygulamalı eğitim seminerlerinden oluşacak.

"OYUNUN KURALLARINI DEĞİŞTİREN OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

İmza töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci son dönemde özellikle yapay zekâ, veri bilimi ile siber güvenlik alanlarında ortaya konan proje ile ulusal ve uluslararası iş birliklerinin arttığını vurguladı. Rektör Prof. Dr. İnci, Kaspersky iş birliğiyle kurulacak Şeffaflık Laboratuvarı’nın bu alanda ilerlemek isteyen öğrencilere katkı sunacağını belirterek, ”Ülkemizi sadece bir teknoloji pazarı olarak görmek yerine, ülkemize yatırım yapan ve teknoloji transferini teşvik eden şirketlere öncelik verilmesinin önemini vurgulayan bu anlaşma, milli teknoloji hamlemiz çerçevesinde büyük değer taşıyor. Küresel siber güvenlik şirketleri çoğu zaman ülkemizi sadece kendi ürünleri için bir pazar olarak algılıyor ve ülkenin gelişimine yatırım yapmayı düşünmüyor. Ancak Kaspersky ile yapılan iyi niyet anlaşması, ülkemize yatırım yapma kararlılığını ortaya koyarak öncü bir örnek teşkil ediyor. Bu iş birliğiyle üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi ve Kaspersky, genç yeteneklerimize siber güvenlik alanında araştırma yapma olanağı sağlayacak ortak bir laboratuvar kuracak. Bu girişim hem alandaki yeterliliklerini artıracak hem de yurt içinde yeni siber güvenlik girişimlerinin ortaya çıkmasına katkı sağlayacak. Bu iş birliği için üniversitemizin tercih edilmesi, siber güvenlik alanındaki liderlik konumumuzun bir kanıtıdır. Rektör olarak göreve başladığım 2021 yılından bu yana, özellikle teknolojik alanlarda, dünyaca ünlü üniversitelerden doktorasını almış değerli bilim insanlarının bünyemize kazandırılması konusunda önemli ilerlemeler kaydettik. Ayrıca Veri Bilimi ve Yapay Zekâ Enstitüsü'nü kurarak teknolojik ilerlemeye olan bağlılığımızı daha da güçlendirdik. Bununla beraber düzenlediğimiz siber güvenlik kampları gibi girişimlerle siber güvenlik alanında genç yetenekleri sürekli olarak yetiştirdik. Sanayi-üniversite iş birliği vizyonumuzla akademik dünyada artan başarımızı sürdürerek oyunun takipçisi değil, oyunun kurallarını değiştiren olmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİMİZİ PEKİŞTİRİYORUZ”

Kaspersky Kurucusu ve CEO'su Eugene Kaspersky da Türkiye ve Türkiye’deki üniversitelerle iş birliklerine verdiği önemi vurgulayarak şunları söyledi:

“Türkiye ile profesyonel ve ticari bağlarımız bugün daha da güçlendi. Uzun süredir devam eden iş birliğimizi geliştirmenin bir sonraki adımı olarak İstanbul'da Şeffaflık Merkezi açıyor ve Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliğimizi pekiştiriyoruz. Türkiye dijitalleşmesini sürdürürken, tüm META bölgesinde bu trendin itici gücü olarak yer alıyor. Dijital yolculuklarının mümkün olduğunca sorunsuz olmasını sağlamak için yerel kuruluşlarla uzmanlığımızı ve bilgi paylaşımımızı geliştirmekten onur duyuyoruz.”

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) Direktörü Prof. Dr. Bilgin Metin de BÜSİBER’in düzenlediği 12’nci Boğaziçi Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu alandaki öncü niteliğine vurgu yaparak, siber güvenlik alanında kurulan iş birliklerini destekleyeceklerini ifade etti.